Завдяки посиленню боротьби з ТБ-ВІЛ у світі врятовано понад 900 000 людських життів

Завдяки посиленню боротьби з ТБ-ВІЛ у світі врятовано понад 900 000 людських життів

2 березня представлено оновлене керівництво ВООЗ, спрямоване на розширення масштабів проведення ефективних заходів у галузі суспільної охорони здоров'я щодо зменшення смертності від ТБ серед людей з ВІЛ, повідомляє офіційний сайт ВООЗ.

Завдяки поліпшеній співпраці між службами ТБ та ВІЛ, спрямованій на захист людей з ВІЛ від туберкульозу, за шість років у світі врятовано 910 000 людських життів - про це свідчать випущені 2 березня глобальні дані.

З тих пір, як в 2004 р. ВООЗ запропонувала первинне керівництво про співпрацю між службами ТБ та ВІЛ, число людей з ВІЛ, перевірених на ТБ, зросло майже в 12 разів - майже з 300 000 в 2005 р. до понад 2,3 мільйона людей в 2010 році. Число протестованих на ВІЛ пацієнтів з ТБ зросло в 5 разів - з 470 000 в 2005 р. до понад 2,2 мільйона  в 2010 році.

На основі накопиченого за останні шість років досвіду ВООЗ представила оновлену глобальну політику щодо прискорення координованих заходів у галузі громадської охорони здоров'я для подальшого зниження смертності від цього небезпечного поєднання хвороб.

«Це керівництво є міжнародним стандартом для профілактики, догляду та лікування по відношенню до пацієнтів з ТБ і ВІЛ з метою зниження смертності; і у нас є надійні фактичні дані про те, що це ефективно, - заявив д-р Маріо Равільоне, директор Департаменту ВООЗ «Зупинити ТБ». - Зараз прийшов час на основі цих дій розірвати ланцюг, що зв'язує ТБ і ВІЛ зі смертю такої значної кількості людей».

Через те, що ВІЛ послаблює імунну систему, люди з ВІЛ з набагато більшою ймовірністю підхоплюють ТБ інфекцію. Тому немає нічого дивного в тому, що люди, інфіковані однією хворобою, інфікуються також і іншою.

«Ми повинні підходити до ТБ так само, як ми підходимо до ВІЛ, - заявив д-р Готфрід Хірншал, директор Департаменту ВООЗ з ВІЛ / СНІДу. - Протягом останніх п'яти років ми демонстрували, що може бути зроблено. Для того щоб продовжити прогрес і врятувати більше людських життів  служби з ВІЛ повинні включати стратегію «Три І відносно ВІЛ / ТБ»: профілактичну терапію за допомогою ізоніазиду, інтенсивний скринінг та інфекційний контроль щодо ТБ, а також вони повинні включати більш ранній початок лікування ВІЛ для людей, які відповідають критеріям».

Основні елементи нової політики включають наступне:

регулярне тестування на ВІЛ пацієнтів з ТБ, людей з симптомами ТБ, а також їх партнерів і членів їх сімей;
надання ко-тримоксазол, ефективного по вартості препарату для профілактики легеневих або інших інфекцій, всім пацієнтам з ТБ, інфікованим ВІЛ;
якомога раніший початок антиретровірусної терапії (АРТ) для всіх пацієнтів з ТБ (і протягом перших двох тижнів з моменту початку протитуберкульозного лікування), незалежно від показників стану імунної системи;
засновані на фактичних даних методи щодо запобігання захворювання на ВІЛ-інфекцію для пацієнтів із ТБ, їх сімей та спільнот.
Ці послуги необхідно надавати комплексно в один і той же час і в одному і тому ж місці.

У багатьох районах і країнах досягнуто прогресу. В даний час більш ніж в 100 країнах проводиться тестування половини пацієнтів з ТБ на ВІЛ. Особливо помітний прогрес спостерігається в Африці, де число країн, що тестують більше половини своїх пацієнтів з ТБ на ВІЛ, зросло з 5 в 2005 р. до 31 в 2010 році.

 Проте ще багато чого слід зробити. За п'ятирічний період число пацієнтів, коінфікованих ТБ та ВІЛ, які отримують АРТ, поступово зросло з 36% до 46%. Потрібні подальші зусилля в цій галузі для забезпечення того, щоб всі пацієнти з ТБ, що живуть з ВІЛ, отримували АРТ, необхідну для порятунку життя. Використання профілактичної терапії за допомогою ізоніазиду (ІПТ) розширилося, але зусилля необхідно активізувати, так як, відповідно до оновленої політики, заснованої на використанні простих методів, все більше число пацієнтів відповідає критеріям для заходів втручання.