В Україні поширюється важковиліковний туберкульоз

В Україні поширюється важковиліковний туберкульоз

Україна належить до числа країн-лідерів із захворюваності на туберкульоз. Більше того, у нашій країні дедалі частіше зустрічаються випадки захворювання на лікарсько-стійкий туберкульоз, що не піддається звичайним методам лікування. Щоб виправити ситуацію з таким туберкульозом, у Донецькій області стартував пілотний проект, фінансування якого в повному обсязі здійснить благодійний фонд СКМ «Розвиток України», а технічне керівництво - Всесвітня організація охорони здоров'я.
 
«В Україні епідемія туберкульозу. Відповідно до офіційної статистики значно перевищений епідемічний поріг, і сьогодні на 100 тис. населення припадає більше 85 хворих на туберкульоз», - заявляє медичний радник із боротьби з туберкульозом, представник ВОЗ в Україні доктор Кестутіс Міскініс. Справді, ситуація стає загрозливою: якщо ще 10-15 років тому туберкульоз був хворобою маргінальних верств суспільства (тих, хто страждає від алкоголізму, ув'язнених тощо), то тепер він загрожує кожному. Хворіють абсолютно соціально успішні люди й навіть діти.
 
ВОЗ ставить перед кожною країною завдання - виявляти 70% «заразних» випадків захворювань на туберкульозом і виліковувати 85% виявлених хворих. Україні поки до цих стандартів далеко. «За нашим даними, в Україні виявляється приблизно  50-60% хворих, з них успішно виліковуються  приблизно 65-70% пацієнтів», - стверджує Кестутіс  Міскініс.  Туберкульоз в активній фазі - дуже заразна хвороба. Заразитися можна в громадському транспорті, у людних місцях тощо. Але проблема полягає в тому, що в Україні активно поширюється лікарсько-стійкий туберкульоз. Звичайні протитуберкульозні препарати (лікарі називають їх препаратами першого ряду) не тільки не виліковують людину, але й ускладнюють перебіг хвороби. У цій ситуації потрібно використовувати препарати другого ряду, які є менш ефективними, дають більше побічних ефектів, але це єдиний спосіб перемогти хворобу.
 
За словами Кестутіса Міскініса, лікарсько-стійкий туберкульоз поширюється через неправильне лікування. Хворі приймають не всі прописані ліки й не проходять весь курс лікування. У результаті бактерія туберкульозу пристосовується до цих ліків і вони перестають діяти. Таких хворих в Україні  близько 10%.
 
Крім того, щоб вилікувати лікарсько-стійкий туберкульоз, його потрібно правильно діагностувати. У нашій країні із цим велика проблема - немає сучасних лабораторій, не впроваджені необхідні методики діагностики.
 
На жаль, сьогодні ситуація в Україні така, що лікарсько-стійкий туберкульоз у більшості випадків  стає вироком для людини.
 
Наприкінці минулого року за вирішення проблеми узявся корпоративний благодійний фонд компанії СКМ - «Розвиток України». Фонд повністю профінансує пілотний проект із боротьби з лікарсько-стійким туберкульозом у Донецькій області. Його мета - впровадження в нашому регіоні програми ДОТС+, яка добре зарекомендувала себе в багатьох країнах світу. «Зараз в Україні зроблені перші кроки до впровадження визнаної у світі ДОТС+ стратегії лікування, що дозволяє ефективно боротися із проблемою лікарсько-стійкого туберкульозу», - заявляє Кестутіс  Міскініс.
 
Суть програми в тому, щоб вчасно виявляти туберкульоз, у тому числі й лікарсько-стійкий, і правильно його лікувати. Зокрема, всі медикаменти хворий повинен приймати під контролем лікаря, щоб просто не забути випити чергову порцію ліків, щоб хворий не «підкоректував» курс лікування, ризикуючи занедужати лікарсько-стійким туберкульозом.
 
БФ «Розвиток України» виділяє більше 2 мільйонів євро  на придбання необхідного діагностичного обладнання й навчання персоналу. Технічною стороною проекту займається ВОЗ. Програма впроваджується під керівництвом  Донецької облдержадміністрації.
 
У рамках цього проекту група фтизіатрів із Донецької області пройшла навчання в найбільшій туберкульозній лікарні Латвії. Лікарям пояснювали переваги програми ДОТС+,  навчали методів діагностики, лікування й ведення хворого. Поїздку профінансував БФ «Розвиток України».
 
Для лікування хворих  на лікарсько-стійкий туберкульоз у рамках проекту ДОТС+ у Донецькій області будуть належним чином обладнані лабораторії протитуберкульозних установ, створена система контролю над процесом лікування (у тому числі  патронажні служби). Хворі будуть забезпечені безкоштовними ліками, ефективними для боротьби саме із цією формою туберкульозу.
 
 «Ми підтримали цей проект, оскільки він відповідає філософії нашого фонду: ми боремося не з наслідками, а із причинами. У рамках проекту ДОТС+ буде створена ефективна система виявлення й ведення хворих на лікарсько-стійкий ТБ. Гранично важливим для нас є також те, що після закінчення проекту побудована система не завалиться й не зникне, вона працюватиме вже без нашої підтримки, і цією програмою займатиметься держава, - зазначив Анатолій Заболотний, директор благодійного фонду компанії СКМ «Розвиток України».  - Це перший приклад фінансування приватним бізнесом системних програм із боротьби з туберкульозом в Україні. Ми переконані, що серйозні соціальні проблеми  в Україні сьогодні можуть вирішуватися тільки за умови ефективної співпраці держави й бізнесу. Одночасно ми розуміємо, що повністю вирішити цю проблему неможливо без залучення до неї пильної уваги з боку громадськості».
 
Довідка «ДН»
 
Корпоративний благодійний фонд «Розвиток України» - неприбуткова організація, заснована Групою СКМ 15 липня 2005 року. Бюджет фонду формується за рахунок коштів компанії СКМ. Напрямки діяльності фонду: сучасна освіта, здоров'я нації, культурна спадщина.
Проекти фонду «Розвиток України» реалізуються в сімох областях нашої країни (Київській, Львівській, Закарпатській, Харківській, Луганській, Дніпропетровській, Донецькій) і в АР Крим.
Благодійний фонд компанії СКМ має намір інвестувати в соціальні проекти до 10 млн. доларів щорічно.
 
Коментарі
 
«Ми побачили діючу модель ВОЗівської конструкції»
 
Борис Норейко, професор, учасник програми навчання фтизіатрів:
- Ми їхали до Латвії, знаючи про програму  ДОТС+ і будучи готовими застосовувати її на практиці. Латвія впровадила програму раніше, ніж Україна. Латиші почали програму в 1995 році, ми - в 2001-му.
Нас здивувало, що Латвія змогла повністю реалізувати програму ВОЗ із боротьби з туберкульозом. Ми побачили діючу модель ВОЗівської конструкції. Тепер залишилося впровадити цей досвід у нас.
Звичайно, обладнання в латишів краще, ніж у нашій країні. Але в Україні все впирається в недолік фінансування, а не у відсутність фахівців або незнання методик.
 
«Фтизіатри, які пройшли навчання в Ризі, навчатимуть співробітників на місцях»
Світлана Свєтлична, головний лікар обласного тубдиспансеру:
- Туберкульоз із множинною лікарською стабільністю - це дуже складне й серйозне питання. Для того щоб досягти певних результатів у боротьбі з ним, потрібен певний час, відповідна підготовка  кадрів і необхідне фінансування.
Донором проекту з боротьби з лікарсько-стійким туберкульозом є благодійний фонд «Розвиток України». Зараз укріпляється матеріальна база обласного тубдиспансеру, ведеться підготовка фахівців.
Фтизіатри, які пройшли навчання в Ризі, навчатимуть співробітників на місцях. Незабаром відкриється відділення в Горлівському тубдиспансері для лікування хворих на лікарсько-стійкий туберкульоз.
 
Автор: Андрій Тютюников

Донецкие новости