Рівне вечірнє: Ахметов прискорив ріст бактерії

Рівне вечірнє: Ахметов прискорив ріст бактерії

Завдяки обладнанню, купленому фондом Ріната Ахметова, у Рівненському протитуберкульозному диспансері за два дні визначатимуть, чи людина хвора на туберкульоз. Досі на діагноз доводилося чекати два місяці. Таке обладнання надійде у жовтні. А днями тубдиспансер отримав від Ахметова інше, не менш важливе обладнання.

Марія Ковальчук показує, як працює термостат за півмільйона гривень.

Рівненщина, за статистикою, має нижчий рівень захворюваності на туберкульоз, ніж в середньому по країні: 32 хворих на 1000 людей, коли по Україні 52 хворих. Проте кожного року в області реєструють 600-650 нових туберкульозників. Нині у тубдиспансері лікується 220 хворих. Проте темпи поширення хвороби мають знизитися, впевнені лікарі. Адже у Рівненський обласний протитуберкульозний диспансер завезли нове обладнання для ранньої діагностики туберкульозу. За старою методологією, чи людина хвора на туберкульоз і чим її лікувати, визначали протягом кількох місяців. Тепер цей процес триватиме не довше 14 днів, а з жовтня — не більше двох.

 

Ростислав Рожанський, головний лікар тубдиспансеру:

— Тепер у нас з'явилися нові термостати, які прискорюють ріст бактерії (так вивчають чутливість туберкульозних паличок хворого до антибіотиків), а також шафи біологічної безпеки класу Б, які не мають витяжок і працюють з допомогою фільтрів, знищуючи усі туберкульозні палички навіть у кімнаті. Також у клініко-діагностичній лабораторію тубдиспансеру завезли центрифугу, що прискорює розмежування бактерій, та морозильну камеру для реактивів.

Нове обладнання нам поставив благодійний фонд Рината Ахметова, з яким ми підписали меморандум про співпрацю. Фонд моніторив роботу медичних закладів по всій Україні і визначав ті, в які він готовий завозити нові технології. Рівненщина потрапила до переліку тих, чию роботу оцінили високо.

За меморандумом, ми до 2016 року отримаємо обладнання та препарати на 2,5 млн. дол. Те обладнання, яке надійшло для ранньої діагностики туберкульозу, — лише перша частина проекту. З 2013 року вони закуплять високоякісні протитуберкульозні препарати для хіміко-резистентного туберкульозу. А наприкінці жовтня у нас з'явиться пристрій, який виявлятиме хворих на туберкульоз за два дні. Коштує такий апарат 200 тис. дол.

Усе завезене обладнання Фонд самостійно обслуговуватиме протягом п'яти років, забезпечуючи його дорогими витратними матеріалами. Завезена апаратура прискорюватиме виявлення хворих на туберкульоз. Чим швидше виявлятимемо ми хворих, тим легше їх буде лікувати і тим менше коштів потрібно буде витрачати державі. Так, лікування на ранній стадії туберкульозу коштує держбюджету 3-3,5 тис. грн. на одного хворого. Якщо ж ми виявляємо туберкульоз через два-три місяці, то лікування обходиться в 25-30 тис. грн.

 

Подібне обладнання завезли й у ще одну протитуберкульозну лікарню Рівненщини — Зірненську. Планують обладнати сучасну лабораторію й на півночі області — в Стражівській протитуберкульозній лікарні.

 

Марія Ковальчук, завідувачка клініко-діагностичної лабораторії Рівненського обласного протитуберкульозного диспансеру:

— Ми задоволені роботою нових приладів, адже старим було 20-60 років. Вони не лише мали обшарпаний вигляд, а й загрожували здоров'ю працівників — скляні пробірки з туберкульозними паличками постійно билися. Тепер же максимум за 14 днів ми уже маємо вирощену колонію паличок Коха і знаємо, до якого препарату вона чутлива.

 

Заступник голови Рівненської обласної ради Світлана Сад, яка була на презентації роботи оновленої лабораторії, зазначила, що за кошти місцевого бюджету подібне обладнання Рівненщина не змогла б закупити. Під силу обласного бюджету — лише кошти на ліки.

Алла САДОВНИК.

Источник: Рівне Вечірнє